Niedawno Facebook wprowadził całkowicie nowy wygląd swojej platformy. Obecnie staje się on standardem i niedługo każdy użytkownik będzie musiał z niego korzystać.

Wprowadzenie nowego layoutu oznacza przystosowanie się do zmian dla osób prowadzących strony na Facebooku.  Kreacje, których używaliśmy do tej pory mogą nie wyglądać już poprawnie a nawet źle i “pixelować” się lub obierać złe proporcje (nie wspominając o nowych wymiarach reklam, które obowiązują wraz z wprowadzeniem Business Suite). W związku z tym, postanowiliśmy przygotować mały przewodnik po nowych wymiarach Facebook’owych.

Wymiary i szczegóły grafik

Ps. Pamiętaj że facebook nie lubi formatu .jpg. Zamiast tego zdjęcia lub grafiki wgrywaj w formacie .png! 😉

Grafika profilowa

Każdy fanpage ma swoje zdjęcie profilowe. W przypadku firm są to logotypy, w przypadku ludzi są to najczęściej zdjęcia. Jeśli chcemy wgrać grafikę, która będzie się dobrze wyświetlała na każdym urządzeniu (komputerze czy telefonie) trzeba ją wcześniej odpowiednio przygotować. Aktualne wymiary to 1000 x 1000 pikseli, lecz od paru lat facebook przycina je do kształtu okręgu, a pełna grafika jest widoczna dopiero po kliknięciu.

profilowe

Cover Photo

Cover photo lub tło strony. Miejsce, w którym firmy najczęściej przekazują informacje o swoich produktach czy usługach. Jest to jedne z ważniejszych miejsc na fanpage, ponieważ decyduje ono o tym, czy przykuje uwagę użytkownika czy nie.

Aktualne wymiary dla komputerów to 820 x 312 pikseli. Oczywiście trzeba pamiętać, że wersja mobilna zostanie “ucięta” po bokach do wymiarów 640 x 312 pikseli. Więc podczas projektowania nie zapomnij o umieszczeniu najważniejszych elementów kompozycji w odpowiedniej (środkowej) części grafiki. Boki potraktuj jako “marginesy bezpieczeństwa” za które nie można wyjść.

Tło wydarzenia

Aktualne wymiary grafik tła wydarzeń to 1920 x 1080 pikseli i w przeciwieństwie do cover photo nie jest ono przycinane, w zależności, na jakim urządzeniu je widzisz.

Tło grupy ma wymiary 1640 x 856 pikseli i również wyświetla się tak samo na komputerze, jak i mobilce.

tło wydarzenia
Tło Grupy

Post Kwadratowy

Posty kwadratowe, dzięki swojej uniwersalności, cieszą się coraz większą popularnością. Prawie zawsze wyświetlają się w całości niezależnie od urządzeniu, na którym je przeglądasz. Takich samych kwadratów możesz również używać przy tworzeniu formatu karuzeli.

Post Pionowy

Minimalne wymiary grafiki postu pionowego to 640 x 800 pikseli. W dużym skrócie podczas tworzenia takiego postu należy się trzymać proporcji 4:5. Ostatnie zmiany pozwalają również na wyświetlanie grafik w proporcji 2:3, dzięki czemu można tworzyć wizualnie wyższe kreacje.

W kampaniach reklamowych na urządzenia mobilne tego typu posty są polecane przez większość marketerów z jednego prostego powodu. Zajmują więcej miejsca na ekranie urządzenia mobilnego, przez co łatwiej im przyciągnąć uwagę użytkownika.

Post Poziomy

Optymalne wymiary postu poziomego to 1200 x 628 pikseli. Są coraz rzadziej używane i mają identyczne wymiary co miniatura linku. Podobnie jak tło grupy i tło wydarzeń wyświetlają się w ten sam sposób na urządzeniach mobilnych i komputerach.

Relacja

Aktualne wymiary relacji to 1080 x 1920 pikseli. Jednak tworzenie ich może wywołać ból głowy, ponieważ facebook zmienia proporcje kreacji graficznej w zależności od urządzenia, na którym jest wyświetlana. To jest ten powód, przez który Twoje relacje wyglądają inaczej u niektórych użytkowników.

Podczas projektowania grafiki na relacje zachowaj “marginesy bezpieczeństwa”. Odsuń najważniejsze elementy grafiki (treści, logo itp.) o 15% od każdej krawędzi.

relacja 1