Zbiórka krwi podczas 75. rocznicy Powstania Warszawskiego - "Augustów oddaje krew za Warszawę".

Na czas obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego zostaliśmy poproszeni o pomoc w organizacji akcji zbiórki krwi przez dział promocji Miasta Augustów.  Zależało nam, aby cała akcja poza zainteresowaniem medialnym przyniosła również wymierne efekty w postaci oddanej krwi – okres wakacyjny jest okresem wzmożonego zapotrzebowania. Wyzwaniem było zachęcenie jak największej ilości osób do udziału w wydarzeniu. Dostaliśmy informację, że podczas dwóch poprzednich zbiórek (inni organizatorzy) udział wzięło niewiele ponad 30 osób łącznie.

Narracja

Augustów oddaje krew za Warszawę“, czyli oddajmy krew w symbolicznym geście za tych, którzy oddali życie, abyśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Podarowując swoją krew osobom, które tej krwi potrzebują, możemy oddać cześć naszym Bohaterom.

Zadania

Naszym zadaniem było nadanie “formy” do założonej narracji. Ze względu na to, że akcja ma potencjał stać się cyklicznym wydarzeniem w Augustowie oraz, na czym zależy władzom miasta –  zainspirować kolejne samorządy, pracę rozpoczęliśmy od zaprojektowania rozpoznawalnego znaku. Znak musiał silnie kojarzyć się z Powstaniem Warszawskim oraz symbolizować zbiórkę krwi. Do projektu użyliśmy symbolu Polski Walczącej oraz opasek powstańczych.

Logo akcji Augustów oddaje krew za Warszawę

Na potrzeby akcji musieliśmy zaprojektować materiały promocyjne do druku oraz do użytku w internecie. Poligrafia, jak i projekty, musiały być stonowane, aby zachować powagę obchodów święta, jednocześnie zaprojektowane w taki sposób, aby zwrócić na siebie uwagę. Aby uzyskać ten efekt, użyliśmy wizerunku Pomniku Małego Powstańca, na czarnych tłach oraz kontrastującą z nim czerwienią.

Kluczowa była presja czasu, jak wiadomo jego zawsze jest za mało :). Po zaakceptowaniu projektów mieliśmy zaledwie kilka godzin roboczych na dostarczenie gotowych wydruków (akceptacja piątek godz. 16, gotowe wydruki poniedziałek godz. 14). Poza materiałami poligraficznymi zaprojektowaliśmy koszulki. Znajomość aspektów technicznych druku, jak i doświadczenie w projektowaniu DTP pozwoliły nam przygotować projekt w taki sposób, aby jego wykonanie było możliwe w jak najkrótszym czasie, zachowując jednocześnie wymaganą estetykę.

Podsumowanie akcji i zdjęcia

Pomimo niewielkiej ilości czasu na jej zorganizowanie, akcja okazała się dużym sukcesem. Podczas 3 dniowych obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego krew “za Warszawę” oddały 144 osoby. Dzięki tak dobrej frekwencji udało się zebrać około 65 litrów krwi! To właśnie te dane dają nam największą satysfakcję i poczucie dumy z tego, że mogliśmy uczestniczyć w takim projekcie. Olbrzymie gratulacje za świetny pomysł oraz za wzorową organizację dla Urzędu Miasta w Augustowie.

Realizacje:

  • Projekt oraz wydruk plakatów
  • Projekt oraz wydruk ulotek
  • Projekt koszulek
  • Projekty materiałów graficznych na potrzeby internetu

Zdjęcia: Urząd Miasta Augustów. Źródło: https://www.facebook.com/events/386779381947061/?active_tab=about